Türkiye İstanbul
0532 741 35 11
selimoglunakliyat@hotmail.com

Sigorta Taşımacılıkta

Sigortalı Taşıma

Sigorta Taşımacılıkta

Taşımacılık Sigortası  Taşımacılıkta sigorta değişiklikleri

Karayolu Taşıma Kanunu yolcu taşımacılarına bu iki sigortaya ek bir sigorta daha getirdi: Taşımacılık Sigortası. Bu sigorta da bir sorumluluk sigortasıydı.  Trafik Sigortası’ndan farklı olarak otobüsçünün kusurlu olmadığı hallerde de yolculara ödeme yapıyordu.  Bu arada hem Trafik Sigortası’nın hem de Taşımacılık Sigortası’nın ödediği teminatlar, otobüsçünün kazadan sorumlu olması halinde ödeyeceği tazminatlardan düşülüyordu.

Şehiriçi – şehirdışı
Karayolu Taşıma Kanunu, Taşımacılık Sigortası’nı sadece şehirlerarası taşımalardaki yolcular için zorunlu kılmıştı.  Şehirlerarası olmayan taşımalar bu zorunluluk dışındaydı.  Bu eksiklik birazcık Yönetmelik ile giderilmeye çalışıldı ama bu mümkün değildi. Bir de Taşımacılık Sigortası taşıma personelini kapsamıyordu.  Zorunlu Koltuk Sigortası kapsamında personel de bulunuyor.  Trafik  Sigortası’nda da personel var ancak son düzenlemeler ile bu durum tartışılır hale geldi. Ağır kusuru halinde sürücünün yararlanamaması gibi.
Yolcu taşımacılığında trafik, taşımacılık ve koltuk sigortaları olmak üzere üç zorunlu sigorta olduğunu belirterek, buraya noktayı koyalım.